
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Non-Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 455 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Reverse Current | 10 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
Stock: 562
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08131
Ext.Price$0.08131
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08131 | $0.08131 |
| 10 | $0.07275 | $0.72750 |
| 50 | $0.06509 | $3.25450 |
| 100 | $0.05785 | $5.78500 |
| 500 | $0.05141 | $25.70500 |
| 1000 | $0.04899 | $48.99000 |
| 3000 | $0.04669 | $140.07000 |
| 5000 | $0.04449 | $222.45000 |
